
Atunci când vorbim despre unitate, de cele mai multe ori ne gândim la unitatea dintre oameni, dintre popoare sau dintre toate formele de viață.
Există însă și o altă formă a unității, mai profundă și mai importantă: unitatea din interiorul ființei noastre.
Aceasta reprezintă una dintre matricile fundamentale ale existenței umane.
La un moment dat în istoria omenirii, această matrice a unității a fost fracturată, iar consecințele le vedem și astăzi în aproape toate aspectele vieții.
Divinul a fost separat de pământesc.
Interiorul a fost separat de exterior.
Masculinul a fost separat de feminin.
Mintea a fost separată de inimă.
Omul a fost separat de natură și de propria sa esență.
În lipsa acestei unități interioare, ființa umană a început să funcționeze fragmentat, dezechilibrat și ruptă de propria sa înțelepciune.
Din această separare au apărut competiția, conflictul, lupta pentru putere și sentimentul permanent că ne lipsește ceva.
Refacerea Matricei Unității
În ultimii ani, planeta a traversat procese profunde de transformare și reașezare energetică.
Una dintre cele mai importante restructurări energetice a fost refacerea Matricei Unității la nivel planetar.
Acest proces nu înseamnă că toate dezechilibrele au dispărut peste noapte și nici că întreaga omenire funcționează deja în unitate.
Înseamnă însă că structura energetică necesară revenirii la unitate este din nou prezentă și activă.
Cu alte cuvinte, ceea ce înainte era foarte greu de accesat și manifestat începe să devină din nou posibil.
Ce înseamnă aceasta pentru noi?
În Noua Eră de Aur care începe să se contureze tot mai clar, energiile care alcătuiesc ființa umană nu mai pot continua să funcționeze separat pentru mult timp.
Suntem invitați să reunim în noi:
- masculinul și femininul;
- spiritul și materia;
- mintea și inima;
- interiorul și exteriorul;
- omul și Divinul.
De aceea, mulți oameni simt în această perioadă procese intense de vindecare, de reașezare și de căutare a unui nou echilibru interior.
Nu este întotdeauna un proces confortabil.
Însă este unul necesar.
Un drum care continuă
În iunie 2026 putem observa deja tot mai multe semne ale acestui proces.
Oamenii caută autenticitatea.
Caută conexiunea.
Caută sensul.
Caută să își unească părțile fragmentate ale ființei și să trăiască mai aproape de adevărul lor interior.
Mai avem încă multe etape de parcurs, atât individual, cât și colectiv.
Însă faptul că această matrice a unității este din nou activă reprezintă un pas uriaș pentru evoluția umanității.
Avem motive de bucurie.
Avem motive de speranță.
Și avem toate motivele să continuăm să construim în noi înșine echilibrul, armonia și unitatea pe care dorim să le vedem manifestate și în lume.
© Ariendra Cristina
Acest articol poate fi copiat doar prin menționarea sursei și a autorului său. Să ne respectăm unii pe alții și munca depusă în folosul tuturor!

Leave a comment